VAT e-commerce – rewolucja w handlu elektronicznym
Czym jest e-commerce?
E-commerce jest to elektroniczny handel. Handel, który jest w fazie wstępnej to jest to jednak coraz bardziej rozwijająca się usługa, cały czas przechodząca różne przemiany. Wirtualna gospodarka zapewnia bardzo duży wybór produktów dostępnych na rynku w różnych kategoriach. Ten typ gospodarki działa podobnie jak fizyczny, ponieważ tak samo są klienci jak i sprzedawcy. Towar, który klient chce zamówić, trzeba dodać do internetowego koszyka i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami.
Rewolucja w handlu elektronicznym e-commerce
Rewolucja polega na tym, że zostały wprowadzone zmiany ustawy dotyczącej usług i podatku od towarów. Wspomniane zmiany dotyczą między innymi sklepów internetowych, którym zostały przypisane nowe obowiązki, do ustawy VAT wprowadzono definicję o sprzedaży towarów, które są importowane. Dotyczy to głównie sprzedaży w internetowych sklepach, w których odbiorcą towaru czy usługi jest klient zamieszkujący inny kraj. Wprowadzone zostały także nowe specjalne procedury jak i uproszczenia w rozliczaniu internetowych transakcji, zlikwidowanie zwolnienia z VAT w całej Unii Europejskiej dla towarów z importu, których wartość nie przekracza 22 Euro. Powyższe zmiany w pakiecie unijnym VAT elektronicznego handlu zaczęły funkcjonować z dniem 01.07.2021. Zostały one wprowadzone przez to, że internetowi sprzedawcy z USA czy Chin nie dokładnie dbała o kwestię odprowadzania podatku VAT.
Czym jest WSTO
Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość, czyli WSTO. WSTO jest jedną z nowo powstałych definicji w ustawie VAT. Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż to dostawa towarów w formie B2C (ang. business-to-consumer, relacja między sprzedawcą lub przedsiębiorstwem a klientem). Dotyczy to towarów transportowanych z innego kraju do kraju, który został wpisany w adres dostawy i odbioru. Taka transakcja zostaje opodatkowana na terenie docelowego kraju, w którym kończy się droga wysyłkowo-transportowa. Jednak muszą być spełnione dwa warunki. Pierwszym warunkiem jest to, że dostawa ma być realizowana na rzecz konsumenta (osoba nie będąca podatnikiem VAT i nie zobowiązana do rozliczeń WNT). Drugi warunek mówi o tym, że towary, które będą dostarczane, nie są towarami zawierającymi instalację albo montaż i nie są to środki trwałe. W chwili spełnienia określonych zasad miejscem dostawy, czyli miejscem opodatkowania (WSTO) będzie w czasie, w którym rozpoczęła się wysyłka lub transport towarów do odbiorcy.