Gdzie zgłosić kradzież pieniędzy z konta

Ciągły postęp i rozwój oraz towarzyszące temu nowoczesne technologie, Internet, lepsza komunikacja, czy zaawansowane aplikacje i narzędzia. Dwudziesty pierwszy wiek ma człowiekowi wiele do zaoferowania – zarówno dobrego, jak i niestety złego. Przenoszenie wielu czynności, prac i transakcji do Internetu niesie za sobą konsekwencje, zwłaszcza gdy w grę wchodzą pieniądze. Oszustwa bankowe, nieautoryzowane transakcje i kradzieże danych to coraz powszechniejsze przestępstwa internetowe, które z roku na rok rosną w siłę. Nie da ich się całkowicie powstrzymać, ale można uchronić się przed ich skutkami. Potrzebna jest do tego odpowiednia edukacja, ostrożność i wiedza na temat sposobów zabezpieczania swoich finansów. Jeśli jednak już padłeś ofiarą oszustwa i straciłeś pieniądze dowiedz się co możesz zrobić w takiej sytuacji i gdzie zgłosić kradzież pieniędzy z konta.

Kradzież pieniędzy z konta – czym jest i jak najczęściej do niej dochodzi?

Obecne czasy dają oszustom wiele możliwości i metod pozyskiwania pieniędzy z kont bankowych swoich ofiar. Cały proces odbywa się najczęściej za pomocą nieautoryzowanych transakcji, które doprowadzają do sytuacji, kiedy ofiary tracą ze swoich kont bankowych często pokaźne środki finansowe. Może się to odbywać na różne sposoby, jak oszustwa na OLX, wyłudzenia kodów BLIK, wchodzenie w podejrzane linki po płatności, a także e-maile, czy smsy.

Najczęściej stosowane metody i sposoby kradzieży pieniędzy z kont

Ostatnio bardzo popularną metodą płatności stały się kody BLIK. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to niezwykle prosty, szybki i bezproblemowy sposób na potwierdzenie płatności. Jednak zaczęli go wykorzystywać również oszuści. Wystarczy kod i potwierdzenie w aplikacji, a na ich koncie zaraz znajdą się ukradzione pieniądze. Inną metodą kradzieży jest phishing i jego odmiany, który opiera swoje działanie na tworzeniu fałszywych stron internetowych banków. Ofiara loguje się na tą udawaną platformę, następnie złodziej przechwytuje jej dane do logowania i kradnie pieniądze z konta.

Gdzie zgłosić kradzież pieniędzy z konta?

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa i straciłeś pieniądze, pierwsze co musisz zrobić to skontaktować się ze swoim bankiem i postarać się wycofać ostatnią transakcję oraz zablokować dostęp do konta. Wyjaśnij co się stało, specjaliści pracujący w banku są szkoleni do takich sytuacji i będą wiedzieć co robić. Dodatkowo musisz pamiętać, że kradzież pieniędzy z konta przez Internet to przestępstwo, więc masz prawo zgłosić je na policję. Im szybciej dokonasz tych dwóch zgłoszeń, tym masz większe szanse na odzyskanie utraconych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się również sposobać: