Piotr Damasiewicz

Studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Bydgoszczy i Katowicach. Kompozytor, trębacz, aktywista, założyciel muzycznej asocjacji „Music According To Art” (MATA), prezentującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce (ImproGrafic, VeNN Circle). Oprócz muzyków MATA skupia także ludzi ze świata sztuk plastycznych i wizualnych, otwartych na dialog. Jednym z ważniejszych wydarzeń Piotra Damasiewicza była prezentacja własnych utworów (First Exit) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, gdzie wszedł w interakcje z „Pojęciokształtami” Stanisława Dróżdża, eksperymentując z przestrzenią i formą. Współpracował także ze środowiskami wrocławskiej i katowickiej ASP, współtworząc różnego rodzaju projekty multimedialne.
W swojej twórczości, w zależności od specyfiki danego projektu, sięga zarówno do języka hard-bopu, jazzu modalnego, kieruje się również w stronę idei free-jazzowych i tradycji europejskiej muzyki klasycznej, a także sięga po osiągnięcia muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej.
Damasiewicz prezentuje swoją twórczość w takich projektach jak Damas Ensemble Power of the Horns – zespół z podwojoną sekcją rytmiczną i (co najmniej) pięcioma instrumentami dętymi oraz Piotr Damasiewicz Quartet Mnemotaksja, a także w tych, które współtworzy: First Exit i Escape Art Quintet. Jest członkiem JazzPlaysEurope – muzycznej platformy prezentującej muzyków i kompozytorów z sześciu krajów: Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Słowacji oraz Polski.
Artysta jest laureatem II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy oraz nagrody kulturalnej „Warto” przyznawanej przez Gazetę Wyborczą. Piotr Damasiewicz będzie reprezentować Polskę w Take Five Europe w 2013 roku. W tym roku otrzymał nagrodę akademii fonograficznej FRYDERYK (debiut roku 2013 w kategorii muzyka jazzowa).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się również sposobać: