Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

Zapraszamy Państwa na cykl koncertów organowych odbywających się latem w miejscowościach Dolnego Śląska, w których znajdują się organy firmy Schlag & Söhne.

Christian Schlag założył w 1869 roku w Świdnicy fabrykę organów. Katalog firmowy obejmuje ponad tysiąc instrumentów. Obecnie zachowanych jest około 700 na całym świecie.
Instrumenty świdnickiej fabryki odznaczają się bardzo miękkim brzmieniem, czym odróżniają się od innych dominujących ówcześnie firm (Sauer, Steinmeyer).
Fabryka zakończyła swoją działalność na skutek kryzysu gospodarczego w latach dwudziestych XX wieku. Instrumenty firmy Schlag ung Söhne spotkać można w co trzeciej miejscowości Dolnego Śląska.

W Świdnicy znajdowało się źródło instrumentów, które ukształtowały krajobraz muzyczny regionu. Do dzisiaj kilkaset organów jest regularnie używanych i świadczą o wysokiej jakości firmy Schlag und Söhne.

Celem Festiwalu Schlaga jest zwiększenie społecznej świadomości wagi i znaczenia lokalnej firmy znanej na całym świecie oraz zbudowanie ośrodka przyciągającego melomanów oraz entuzjastów organów piszczałkowych.

W roku 2018 Festiwal Schlaga będzie składał się z recitali, koncertów kameralnych i duetów organowych, odbywających się w Świdnicy, Świebodzicach i Wałbrzychu. Dodatkowo zorganizowane zostaną wydarzenia towarzyszące – „Muzyczne Foyer”, czyli cykl 4 spotkań z muzykami klasycznymi po koncertach dla członków Muzycznego Foyer (subskrybentów newslettera Fundacji Chorda Auxit). Festiwal pod hasłem „Urodziny Schlaga”  uczci w szczególny sposób 215. rocznicę urodzin założyciela dawnej fabryki organów, Christiana Schlaga, przypadającą na rok 2018.

Pełny program:

215. URODZINY SCHLAGA

III Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

ŚWIDNICA – WAŁBRZYCH – ŚWIEBODZICE

29.06.2018 – 22.07.2018

 

29.06.2018, PIĄTEK, 18:30

Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy

Plac Pokoju 6

KONCERT INAUGURACYJNY

CZTERY RĘCE & CZTERY NOGI & DWOJE ORGANÓW

Zuzanna i Maciej Batorowie (Świdnica) – barokowe organy ołtarzowe & symfoniczne organy Schlaga

 

30.06.2018, SOBOTA, 19.00

Świebodzice, Kościół pw. św. ap. Piotra i Pawła

  1. Bolesława Prusa 1

Koncert upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Magdalena Cornelius-Kulig (Hamburg) – mezzosopran

Thomas Emmanuel Cornelius (Hamburg) – organy

 

6.07.2018, PIĄTEK, 18.30

Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy

Plac Pokoju 6

Schlag & Impro

Jürgen Benkö (Bietigheim – Niemcy) – organy

 

13.07.2018, PIĄTEK, 18:30

Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy

Plac Pokoju 6

Koncert muzyki hiszpańskiej

Arnau Reynés Florit (Palma de Mallorca) – organy

 

15.07.2018, NIEDZIELA, 18:30

Wałbrzych, Kościół pw. św. Zbawiciela

Plac Kościelny 4

Muzyka na trąbkę i organy

Izabela Szlachetko (Varazze – Włochy) – trąbka

Michele Croese (Varazze – Włochy) – organy

 

20.07.2018, PIĄTEK, 18.30

Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy

Plac Pokoju 6

DUET ORGANOWY & Improwizacje

Agata & Winfried Lichtscheidel (Sendenhorst – Niemcy) – organy

 

22.07.2018, NIEDZIELA

Wałbrzych, Kościół pw. św. Aniołów Stróżów

Ul. Garbarska 4

Koncert finałowy

Zuzanna i Maciej Batorowie (Swidnica) – organy

 

Festiwal wypełnia lukę w ofercie kulturalnej Świdnicy i jej okolicach, jest jedynym festiwalem organowym na tym terenie i stwarza okazję do poznania tego gatunku osobom dotychczas niezwiązanym z muzyką klasyczną. O tym, jak ważna i potrzebna to inicjatywa, świadczą opinie naszych Słuchaczy:

„Życie w 70-tysięcznym mieście, jakim jest Świdnica, ma swoje zalety i wady. Zalet są tony, bo to wyjątkowe miasto. Ale do wad należy np. to, że do filharmonii jest już kawałek, wycieczka do większego miasta zabierająca przynajmniej godzinę. My mamy to szczęście, że muzyka najwyższej klasy wykonywana przez doskonałych artystów przyjeżdża do nas. Znajoma kiedyś powiedziała mi: „To jest grzech nie iść na koncert jak grają w Kościele Pokoju”. I to prawda. Bo nie dość, że gra w nim ktoś fantastyczny, to jeszcze gra sam Kościół. Jego organy, konstrukcja, drewno… To wszystko powoduje, że na koncertach organizowanych przez Fundację „Chorda Auxit” odpływam… Odpoczywam i zmieniam wymiar. Wzruszam się i uśmiecham. Zuzanna i Maciek Batorowie to osoby o nieprawdopodobnej energii, pasji i czymś nieopisanym, co powoduje, że chce się żyć. Żyć mocniej.”

Agata

 

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE KONCERTY!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

www.chorda-auxit.pl

Dyrektor artystyczny Festiwalu : Zuzanna Bator

 

Festiwal został dofinansowany ze środków Fundacji Banku PKO, Fundacji Banku BZWBK, Powiatu Świdnickiego oraz Miasta Świdnica, a także przez Darczyńców Indywidualnych.